• Lucjan Rydel

• KIM   BYŁ  LUCJAN  RYDEL?

Cała Polska zna go

z dramatu pod tytułem Wesele

Stanisława Wyspiańskiego.

W dramacie Rydel został przedstawiony z przymrużeniem oka – jako panicz z miasta, który postanowił ożenić się z wiejską dziewczyną. W dzisiejszych czasach to nic nadzwyczajnego, ale 20 listopada 1900 roku, w dzień ślubu Lucjana z Jadwigą Mikołajczykówną wydarzenie to stało się prawdziwą sensacją.

Wokół Kościoła Mariackiego zgromadził się kilkutysięczny tłum, który chciał na własne oczy ujrzeć młodą parę.

Skąd takie zainteresowanie? Otóż wielu uważało, że Lucjan Rydel popełnia mezalians (to znaczy żeni się z osobą o niższej pozycji społecznej). On – syn rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesora okulistyki, postanowił pojąć za żonę córkę chłopa z podkrakowskiej wsi Bronowice.

Ci, którzy nie wróżyli szczęścia temu małżeństwu, bardzo się mylili. Oboje małżonków rozdzieliła dopiero śmierć Lucjana w 1918 roku.

Lucjan Rydel był niezwykłym i bardzo utalentowanym człowiekiem. Mało kto wie, że nosił tytuł doktora prawa UJ i że w swoim życiu uprawiał wiele zawodów:

• był poetą, pisarzem i dramaturgiem (to znaczy pisał utwory przeznaczone do wystawienia na scenie). Do jego najsławniejszych dzieł zaliczyć należy Poezje, baśń dramatyczną Zaczarowane koło, jasełka Betlejem polskie, trylogię dramatyczną Zygmunt August, opowiadanie Ferenike i Pejsidoros, poematy bajeczne Bajka o Kasi i królewiczu oraz Pan Twardowski,

ponadto:

•     uprawiał dziennikarstwo
          •     był bibliotekarzem (gdy przebywał na stypendium w Paryżu)
          •     tłumaczył na język polski literaturę starogrecką, łacińską i francuską
          •     wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie historię sztuki i kultury greckiej
          •     pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
          •     był korepetytorem
          •     zakładał czytelnie na wsiach
          •     urządzał przedstawienia ludowe i czasem sam brał w nich udział
          •     zajmował się hodowlą warzyw (!)

Ciekawostki.

Czy wiesz, że:

•     Rydel nosił trzy imiona: Lucjan, Antoni i Feliks
          •     przodkowie naszego patrona Szkoły pochodzili z Anglii i przywędrowali do Polski w XVII wieku
          •     w domu, w którym dziś znajduje się Muzeum Młodej Polski Rydlówka Lucjan Rydel mieszkał  zaledwie 5 lat
          •     jego grób na Cmentarzu Rakowickim jest tylko symboliczny. Grobowiec rodzinny Rydlów został przez hitlerowców wysadzony w powietrze w czasie II wojny światowej
          •     naszej szkole nadano imię Lucjana Rydla 31 stycznia 1970 roku
          •     17 maja, w dzień urodzin Lucjana Rydla (1870 r.), obchodzimy Dzień Patrona naszej Szkoły.