• "Jasełka u Hrabiny"

          • Zapraszamy do obejrzenia tegorocznego spektaklu bożonarodzeniowego pt. "Jasełka u Hrabiny", przygotowanego przez uczniów naszej szkoły.

        • Miesiąc Zdrowia Psychicznego
          • Miesiąc Zdrowia Psychicznego

          • Przez ostatni czas w naszej szkole odbywały się wydarzenia związane z Miesiącem Zdrowia Psychicznego, który był organizowany przez Samorząd Uczniowski SP93. W ramach tej inicjatywy w ostatnich tygodniach w naszej szkole zorganizowano szereg rozmaitych wydarzeń, których celem była szeroko rozumiana edukacja na rzecz troski o zdrowie psychiczne. 

            W ciągu minionego miesiąca członkowie SU zorganizowali:

            KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE ZDROWIA PSYCHICZNEGO

            Prace plastyczne były oceniane w 3 kategoriach wiekowych i tematycznych:

            - Klasy 1-3: „Szacunek do siebie i innych”

            - Klasy 4-6: „Empatia - co to dla nas oznacza?”

            - Klasy 7-8: „Nie bój się szukać pomocy - wizyta u psychologa lub psychiatry to nie powód do wstydu".

            Z przyjemnością informujemy, że przedstawiciele SU po naradzie z p. psycholog wyłonili laureatów konkursu na plakat na temat zdrowia psychicznego.

            Osoby wyróżnione w konkursie plakatowym:

            – Małgorzata Gajewska (1c),

            – Krzysztof Fulara (2b),

            – Jeremi Stępień (2c),

            – Dominika Latos (5a),

            – Kacper Pawlik (5b),

            – Nina Pasternak (5d),

            – Blanka Zielińska (6c),

            – Aleksandra Mikrut (7b),

            – Sara Kimpel, Aleksandra Buła (7c),

            – Martyna Gronostaj, Karolina Kojder (8c).

            Osoby wyróżnione w przyszłym tygodniu otrzymają nagrody. Równocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Konkursowe prace można oglądać na wystawie znajdującej się na ścianie w holu szkoły.

            WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE PROWADZONE PRZEZ UCZNIÓW W KL. 1-3W ramach tej inicjatywy przedstawicielki starszych klas przeprowadziły serię warsztatów o emocjach w kl. 1-3. Była to okazja nie tylko do porozmawiania o ważnych tematach, ale też do integracji młodszych roczników ze starszymi.Dzieci poprzez pracę z kolorowankami, na których były postacie z bajki o emocjach, odpowiadały na pytania dotyczące emocji, m. in. w jakich sytuacjach czujemy daną emocję i w jaki sposób można ją wyrażać. Następnie, podczas gry „Co za emocje”, uczniowie zgadywali jaką emocję przedstawia dana osoba. Po zakończeniu gry uczniowie wykonywali tzw. „żabki emocji” z kubeczków i kartek. Za pomocą tych właśnie prac mogą codziennie wybierać, jaką emocję czują i podzielić się tym z resztą osób.

            TYDZIEŃ SPORTÓW NIETYPOWYCH W KL. 4-8Przedstawiciele SU znaleźli także czas na warsztaty w klasach starszych, gdzie przeprowadzano rywalizację w ramach sportów nietypowych. Uczniowie mieli okazję wykazać się m. in. w takich dyscyplinach jak: odgadywanie masy owoców i warzyw, składanie kostki Rubika, spacer kelnera czy rozpoznawanie smaków. Była to świetna zabawa, a także okazja do integracji zespołów klasowych.

            DZIEŃ ŻYWEJ PRZYTULANKI I PLUSZOWEGO MISIAZ tej okazji członkowie społeczności szkolnej przebrali się za żywe przytulanki bądź też przyszli do szkoły wraz z przytulankami! Podczas długich przerw odbyły się krótkie dyskoteki wraz z przemarszem po szkolnych korytarzach barwnego misiowego korowodu.Wszystko po to, by nieco "udomowić" przestrzeń szkoły. Pluszowy miś to symbol bezpieczeństwa i domowego ciepła. Jako SU chcielibyśmy, żeby każdy w naszej szkole czuł się dobrze i bezpiecznie. ❤

            ARTYSTYCZNE ŁAWKI ÓSMOKLASISTÓWW ramach godzin wychowawczych i zajęć kształtujących kreatywność Ósmoklasiści naradzali się ws. pomysłów na odmalowanie ławek na szkolnym patio według autorskich, klasowych projektów. Ze względu na zimową aurę prace związane z malowaniem zostały przesunięte na miesiące wiosenne, aczkolwiek z uzyskanych środków zostały zakupione farby, pędzle i inne akcesoria, które zostaną wykorzystane, gdy tylko nadejdą cieplejsze dni.

            Projekt "Miesiąc Zdrowia Psychicznego" był finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”), którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.

          • Badania dotyczące hałasu w szkole

          • 21 listopada br. w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym przeprowadzono  badania pomiaru hałasu na terenie naszej szkoły.Wyniki badań zostaną ujęte w pracy inżynierskiej dot.poziomu hałasu w placówkach oświatowych. Pomiary hałasu zostały przeprowadzone w salach świetlicowych, stołówce oraz na korytarzach szkolnych w czasie  przerw. Badania  te  są  także cenne w aspekcie wprowadzonej  roku szkolnym 2022/2023 innowacji przygotowanej przez wychowawcę świetlicy Ewę Kołbik - Kowalczyk "Usłyszeć ciszę w szkole".Podstawą programu jest wykorzystanie urządzenia ''elektroniczne ucho",które  dzięki staraniom Pana Dyrektora Macieja Guzikowskiego jest w naszej szkole od grudnia 2021.

            Jak pokazały wyniki pomiarów  szkoła wciąż jest miejscem szczególnie narażonym na wysoki poziom hałasu .Poziom hałasu szkodliwy dla naszego organizmu to wskaźnik powyżej 80 dB.Najwyższy poziom hałasu osiągnęła świetlica szkolna z maksymalnym wynikiem 106 dB !!! Pokazuje to jak trudne są to warunki zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. ."Elektroniczne ucho" umieszczone w sali świetlicowej klas I monitoruje poziom hałasu oraz  powinno  kształtować odpowiednie zachowania uczniów w pomieszczeniach szkolnych.W  w/w programie - w ramach działań wzmacniających-wprowadzono także cykliczne czytanie uczniom  bajek relaksacyjnych.

            Ważne jest podejmowanie wszelkich prób i metod  wpływających na wyciszenie oraz eliminację hałasu,ponieważ cisza ma znaczenie nie tylko w edukacji,ale również w profilaktyce zdrowia.

            Ewa Kołbik-Kowalczyk

          • Nowa ławeczka przed szkołą

          • Z inicjatywy Rady Rodziców zamontowano przed szkołą ławkę do oczekiwania na dzieci. 

            Firma sponsor to ZANO Mała Architektura, Meble Miejskie 

            Mirosław Zarotyński-szef firmy, sam osobiście ją przywiózł. Wykonanie oraz transport za darmo. Wszystko załatwiła i koordynowała Anna Wilczak Mama Karolinki  z klasy 3c. Ławeczkę pomogła zamontować ekipia Pudzianow z kl 3c: Tata Helenki i Ewy z ekipą.

            Dziękujemy i zachęcamy do korzystania.

          • Dzień Patrona 2022

          • W środę 30 listopada obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji odbyły się uroczyste akademie, podczas których mogliśmy posłuchać pieśni ludowych i recytacji wierszy Lucjana Rydla oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia naszego Patrona. Dużą atrakcją była prezentacja oryginalnych strojów ludowych. Mogliśmy zobaczyć również pamiątkę rodzinną jednej z Nauczycielek - spódnicę krakowską, która ma ponad sto lat! Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wyjątkowego dnia!

            Tekst: Martyna Gronostaj i Zofia Schoen z klasy 8c

          • Finał Dzielnicowego Konkursu Wokalno - Instrumentalnego Muzyki Chrześcijańskiej

          • FINAŁ DZIELNICOWEGO KONKURSU WOKALNO – INSTRUMENTALNEGO MUZYKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

            „Radośnie śpiewajmy Panu”

            W niedzielne popołudnie 27.11.2022 r. odbył się w parafii św. Wojciecha w Krakowie (Os. Bronowickie) finał Dzielnicowego Konkursu Wokalno – Instrumentalnego Muzyki Chrześcijańskiej skierowanego do uczniów szkół podstawowych Dzielnicy VI Kraków – Bronowice.

            W tegorocznej edycji wzięło udział dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 153 im. Ks. Prof. Józefa

            Tischnera oraz Szkoła Podstawowa nr 93 im. Lucjana Rydla.

            Konkurs odbył się w dwóch etapach. W eliminacjach szkolnych Komisje wyłoniły zwycięzców, którzy przeszli do finału konkursu. Zmagania przebiegały na bardzo wysokim poziomie. Uczestników finału oceniało jury w składzie: p. Bogdan Smok – Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VI Kraków - Bronowice, ks. Dziekan Marian Wanat – Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Krakowie, p. Ewa Jawień – nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 93 w Krakowie oraz p. Magdalena Malicka – dyrygentka scholii Wojciechowe Nutki działającej przy parafii św. Wojciecha.

            Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1 – 4 oraz klasy 5 – 8.

            Jury oceniało uczestników m. in. pod kątem doboru repertuaru, czystości i rytmiczności wykonania czy wyrazu artystycznego.

            W kategorii klas 1 – 4 zwyciężyła uczennica klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 93 Aleksandra Pawlica, która wykonała utwór zespołu Małe TGD „Skarb”, natomiast w kategorii klas 5 – 8 Maja Affeltowicz z klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 153 w utworze „Schowaj mnie”.

            Na podium znalazł się również zespół z klasy czwartej z SP 93 w składzie: Emilia Dawid, Zuzanna Gurniak, Nadia Solarz i Emilia Wesołowska, który zajął drugie miejsce oraz Mateusz Wojnicz –Sianożęcki, uczeń klasy trzeciej z SP 153 im. Ks. Prof. Tischnera, który z utworem „Nie lękajcie się” zajął miejsce trzecie.

            Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Moszner z klasy trzeciej, wykonująca utwór „Święty Niepojęty” grupy Nie Ma Go Tu oraz zespół – duet z klasy czwartej: Beatriz Charamba Farias i Maria Nowińska, które zaśpiewały „Stoję dziś” zespołu Hillsong Worship. Cała trójka uczy się w Szkole Podstawowej im. Lucjana Rydla.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundowane zostały przez Dzielnicę VI Bronowice oraz ks. Tomasza Bajera.

            Konkurs zarówno na etapie zmagań szkolnych, jak i finałowych miał na celu przede wszystkim wyłonienie talentów wokalnych wśród dzieci, ale również popularyzację piosenek o tematyce chrześcijańskiej. Konkurs zainspirował uczestników do tworzenia ciekawych aranżacji utworów, a dla organizatorów oraz opiekunów stał się szansą na wymianę pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu wśród dzieci oraz był ciekawym pomysłem na promowanie dziecięcej twórczości artystycznej.

            Dziękujemy uczestnikom za piękne występy, ich rodzicom i bliskim, którzy wspierali biorących udział w zmaganiach konkursowych oraz wszystkim zaangażowanym w realizację całego przedsięwzięcia.

            Choć finał pierwszej edycji Dzielnicowego Konkursu Wokalno – Instrumentalnego Muzyki Chrześcijańskiej dobiegł już końca, to ufam, że tak naprawdę to nie koniec, a początek i że tegoroczny  konkurs był pierwszym krokiem do stworzenia pięknej tradycji.

            W kolejnych edycjach zapraszamy do udziału chętnych wszystkich chrześcijańskich wyznań.

            (Tekst: Izabela Karaś)